Czy niemiecki jest trudny? Jak uczyć się niemieckiego?

Język niemiecki uchodzi za trudny do nauczenia się. Bardzo długie słowa i konstrukcje zdaniowe, twarda wymowa i skomplikowana na pierwszy rzut oka gramatyka nie nastrajają pozytywnie do rozpoczęcia nauki. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na wszelakie kursy języka niemieckiego. Wynika to najczęściej z faktu, że znajomość niemieckiego wciąż jest i najpewniej będzie bardzo cenioną umiejętnością na rynku prazy. Poza tym Niemcy pozostają jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów europejskich pod kątem emigracji zarobkowej. Jednak czy język niemiecki naprawdę jest tak trudny? Skąd wzięło się takie myślenie o tym języku? Jak skutecznie uczyć się niemieckiego?

 1. Popularność języka niemieckiego na świecie
 2.  Czy warto zacząć naukę języka niemieckiego?
 3. Czy język niemiecki jest trudny?
 4. Niemiecki alfabet
 5. Wymowa w języku niemieckim i najczęściej popełniane błędy
 6. Jak skutecznie uczyć się słówek z języka niemieckiego?
 7. Podstawowe zwroty w języku niemieckim
 8. Liczby po niemiecku
 9. Aplikacje do nauki języka niemieckiego

Popularność języka niemieckiego na świecie

Język niemiecki jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Posiada on status języka urzędowego w Austrii, Belgii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Niemczech oraz Szwajcarii. Niemiecki jest również oficjalnym językiem Unii Europejskiej. Język niemiecki cieszy się ogromna popularnością również  krajach takich jak Brazylia, Kanada, Argentyna, Francja, Stany Zjednoczone, Rosja, Kazachstan, Australia, Chile czy Węgry. W Namibii niemiecki jest językiem narodowym.

Badanie wskazują, że językiem niemieckim posługuje się około 128 milionów osób, z czego dla ponad 105 milionów jest to język ojczysty. Niemiecki jest również jednym z najczęściej uczonych języków na świecie. Według danych z 2015 roku uczy się go prawie 16 milionów osób. Co ciekawe, państwem w którym najwięcej osób uczy się tego języka jest Polska – ponad 2 milionów Polaków uczy się niemieckiego!

Czy warto zacząć naukę języka niemieckiego?

Z naszego doświadczenia wynika, że jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje poprzez naukę języków. Wybór najczęściej ogranicza się do dwóch dróg – nauka języka niemieckiego lub angielskiego. Nie jest to łatwa decyzja. O zaletach języka angielskiego wiedzą praktycznie wszyscy, co jednak z niemieckim?

Język niemiecki  otwiera wiele dróg. Na rynku pracy bardzo intensywnie poszukiwani są pracownicy mówiący po niemiecku i dotyczy to praktycznie wszystkich branż. Najczęściej jednak język niemiecki przydatny jest w pracach biurowych, spedycji, zawodach prawniczych oraz branży IT. Zazwyczaj pracownik biegle mówiący po niemiecku może liczyć na pensję większa nawet o kilkadziesiąt procent. Taka zachęta z pewnością może zmotywować do rozpoczęcia nauki języka. Nie należy zapominać, że znajomość niemieckiego nie ogranicza naszych planów życiowych do Niemiec. Jak zostało wspomniane wyżej, jest to język urzędowy w wielu innych krajach europejskich.

Czy język niemiecki jest trudny?

Mit o trudności języka niemieckiego od dawna funkcjonuje w naszym społeczeństwie. Nie jest on do końca zgodny z prawdą. Nauka żadnego języka obcego nie jest łatwym zajęciem i wymaga sporego wkładu czasu i motywacji. Należy pamiętać, że  język niemiecki pochodzi z grupy języków zachodniogermańskich, do której należy również język angielski, który powszechnie uznawany jest za w miarę prosty do opanowania. Widać między nimi wiele podobieństw, szczególnie w zasadach gramatycznych i nie tylko. Nauka języka niemieckiego może wydawać się trudna ze względu na trzy podstawowe elementy: rodzajniki, składnię zdań oraz przypadki. Ucząc się niemieckiego, należy w małym stopniu zmienić swoje myślenie o języku zwłaszcza w tych trzech obszarach.

Co jednak czyni język niemiecki łatwiejszym do nauki? Z pewnością to, że jest to język bardzo logiczny. Po cięższych początkach i zrozumieniu jego podstaw jest już tylko łatwiej. Jedyne czego potrzeba aby się o tym przekonać to cierpliwość i systematyczność.

Niemiecki alfabet

 ö co toNiemiecki alfabet zawiera trzydzieści znaków i składa się z następujących znaków: a, ä, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, ö, p, q, r, s, ß, t, u ,ü, v, w, x, y, z. Uwagę zwracają znaki z charakterystycznymi kropkami na górze. Jak się je wymawia?

– ä, nazywane a umlaut wymawia się podobnie do polskiego e;

– ö, czyli  o umlaut jest trudniejsze do wymowy, aby zrobić to poprawnie należy ułożyć język tak samo jak przy polskim y, natomiast wargi podobnie jak przy o;

– ü, czyli inaczej  u umlaut wymawia się podobnie jak ö z tą różnicą, że wargi powinny być zaokrąglone jak przy polskim u;

– ß można nazwać zarówno jako scharfes es jak i es-cet, wymawiane jest natomiast jak bardziej zaakcentowane polskie s.

Wymowa w języku niemieckim i najczęściej popełniane błędy

Wymowa jest jednym z powodów, dla których wiele osób czuje awersję na nauki języka niemieckiego. Jego twarde i według wielu nieprzyjemne brzmienie czyni go jednym z najgorzej „słuchalnych” języków europejskich. Nie możemy jednak zapomnieć, że niemiecki to również język największych poetów w historii, uznawany na jeden z oficjalnych języków kultury i sztuki.

W Internecie jest masa stron z wyjaśnioną wymową języka niemieckiego. Nie chcąc powielać tej samej treści, przedstawimy tutaj najpopularniejsze błędy w wymowie, które często popełniają nawet osoby na wysokim poziomie znajomości niemieckiego. Błędy te są tym bardziej istotne, że ich popełnienie może całkowicie zmienić sens wypowiedzi.

Samogłoski krótkie i długie w języku niemieckim

Samogłoski krótkie i długie często sprawiają problem wielu osobom uczącym się języka niemieckiego. Dzieje się tak przez to, że w wielu innych językach to zjawisko nie występuje. Czym w ogóle są spółgłoski długie i krótkie? Różnią się one od siebie… długością wymowy. Sama zasada stanowiąca o tym jak wymawiamy daną spółgłoskę jest w miarę prosta. Jeżeli w danym wyrazie po samogłosce występuje podwójna spółgłoska – należy wymawiać ją długo. Natomiast w sytuacji gdy po samogłosce pojawia się spółgłoska pojedyncza – wymowa jest długa.

Jak widać, sama formuła jest prosta, należy tylko o niej pamiętać. Brak nawyku skracania i wydłużania samogłosek może prowadzić do sporych pomyłek w rozmowie, np. przy użyciu słów bitten (prosić) i bieten (oferować). Warto o tym pamiętać również dlatego, że niektóre wyrazy mogą mieć różną długość samogłoski w zależności od odmiany w jakiej ich używamy. A co się stanie, jeżeli w słowie występuje h nieme? Wydłuża ono poprzedzającą samogłoską. Warto o tym pamiętać!

Jak skutecznie uczyć się słówek z języka niemieckiego?

berlin w niemczechNauka wszystkich języków ma trzy wspólne, najważniejsze cechy – wyznaczenie świadomych celów, systematyczność oraz „osłuchanie” języka. W kwestii  pierwszej z cech – postawione sobie cele muszą spełniać dwa kryteria. Powinny być dostosowane trudnością do naszego poziomu oraz nie być celami zbyt długoterminowymi. Systematyczna praca jest najważniejszym elementem skutecznej nauki słówek w języku obcym. Bez niej nie ma szans na efektywną naukę języka obcego.

Co oznacza systematyczność? Powinno uczyć się codziennie. Nie trzeba poświęcać na to dużo czasu, 15 minut w zupełności wystarczy. Ostatnią rzeczą o której należy pamiętać jest „osłuchanie” języka. To najprzyjemniejsza forma nauki. Wystarczy słuchać piosenek w języku niemieckim, oglądać filmy z niemieckim lektorem, itp. Przestrzegając tych zasad możemy być pewni sukcesu.

Podstawowe zwroty w języku niemieckim

Zawsze zaczynając naukę nowego języka należy poznać kilka uniwersalnych, zawsze przydatnych zwrotów oraz wyrażeń używanych najczęściej w zwykłych, życiowych sytuacjach.

Podstawowe słowa w języku niemieckim

ja – tak

nein – nie

Bitte – proszę

Danke – dziękuję

Danke schön – dziękuję bardzo

Nichts zu danken! – Nie ma za co! (odpowiedź na podziękowanie)

Niemieckie zwroty na powitanie:

Guten Morgen! – Dzień dobry! (przed południem)

Guten Tag! – Dzień dobry! (po południu)

Guten Abend! – Dobry wieczór!

Servus! Hallo! – Cześć! Sie ma! Hej!

Niemieckie zwroty na pożegnanie:

Auf Wiedersehen! – Do widzenia!

Auf Wiederhören! – Do usłyszenia!

Mach’s gut! – Do widzenia! / Powodzenia!

Gute Nacht! – Dobranoc!

Bis gleich! – Do zobaczenia wkrótce!

Niemieckie prośby i podziękowania:

Bitte! – Proszę

Danke / Danke schön – Dziękuję / Bardzo dziękuję

Częste pytania i odpowiedzi w języku niemieckim:

 1. jak rozmawiać po niemieckuSprichst du …? – Czy mówisz po …?
 2. Ja – Tak / Nein – Nie

 

 1. Was ist dein Name? – Jak się nazywasz?
 2. Mein Name ist – Nazywam się / Ich bin … – Jestem …

 

 1. Wie geht’s? – Jak się masz?
 2. Danke, mir geht es gut. – Dziękuję, mam się dobrze. // Mir geht es schlecht. – U mnie słabo.

Liczby po niemiecku

Liczby po niemiecku od 0 do 10:

0 – null

1 – eins

2 – zwei

3 – drei

4 – vier

5 – fünf

6 – sechs

7 – sieben

8 – acht

9 – neun

10 – zehn

Liczby po niemiecku od 11 do 19:

11 – elf

12 – zwölf

13 – dreizehn

14 – vierzehn

15 – fünfzehn

16 – sechzehn

17 – siebzehn

18 – achtzehn

19 – neunzehn

Liczby po niemiecku od 20 do 90:

Jak skutecznie uczyć się niemieckiego20 – zwanzig

21 – einundzwanzig

22 – zweiundzwanzig

23 – dreiundzwanzig

24 – vierundzwanzig

25 – fünfundzwanzig

26 – sechsundzwanzig

27 – siebenundzwanzig

28 – achtundzwanzig

29 – neunundzwanzig

30 – dreißig

31 – einunddreißig

32 – zweiunddreißig

40 – vierzig

50 – fünfzig

60 – sechzig

70 – siebzig

80 – achtzig

90 – neunzig

Liczby po niemiecku 100, 1000, …:

100 – hundert

300 – dreihundert

500 – fünfhundert

800 – achthundert

1000 – tausend

2000 – zweitausend

Aplikacje do nauki języka niemieckiego

1. Speak Express

Uznany przez użytkowników za jedną z najskuteczniejszych metod nauki języka. Bazuje na budowaniu wielokrotnych skojarzeń, co pobudza mózg do pracy pięckokrotnie bardziej, niż metody tradycyjne.

2. Duolingo

Duolingo jest jedną z najbardziej znanych aplikacji do nauki języków obcych, w tym języka niemieckiego. Serwis oferuje darmowy okres próbny składający się  z kilkunastu tematycznych lekcji. Za bardziej zaawansowane opcje trzeba niestety zapłacić. Jednak wciąż jest o świetna, godna polecenia aplikacja.

3. Memrise

Memrise to serwis umożliwiający naukę wielu języków, w tym niemieckiego. Obsługuje ona system inteligentnych powtórek oraz wiele ciekawych i nietuzinkowych ćwiczeń wykorzystujących np. scenki rodzajowe. Dostęp do aplikacji można uzyskać również będąc offline.

4. Linguee

Linguee, podobnie jak Anki służy efektywnej nauce słownictwa. Jest to rozbudowany słownik, a jego intuicyjna i szybka obsługa oraz miliony fiszek nie wystarczą jednak żeby ukryć prostą szatę graficzną i mała ilość dostępnych opcji.

5. Der Die Das

Ostatnia w zestawieniu, ale z pewnością nie najgorsza. Na wstępie trzeba pochwalić autorów za pomysł. Der Die Das to prosta aplikacja pokazująca w jaki sposób prawidłowo używać rodzajników. Serwis oferuje część  teoretyczną, gdzie można znaleźć zasady gramatyczne wraz z przykładami oraz praktyczną, która zwiera w sobie wiele ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *