Język i alfabet hiszpański. Czy hiszpański jest trudny i jak się go nauczyć?

Hiszpański jest jednym z najczęściej  wybieranych języków na różnego rodzaju kursach online i w szkołach językowych. O jego popularności można przekonać się także w księgarniach językowych, gdzie półek poświęconych temu językowi jest z reguły o wiele więcej, niż innym językom. Z czego wynika taki stan rzeczy? Dlaczego ludzie tak chętnie uczą się akurat tego języka? Głównymi czynnikami są popularność hiszpańskiego na świecie oraz w miarę niski stopień trudności w początkowych fazach nauki.

 1. Popularność języka hiszpańskiego na świecie
 2. Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?
 3. Czy hiszpański jest trudny?
 4. Alfabet
 5. Aplikacje do nauki języka hiszpańskiego

Popularność języka hiszpańskiego na świecie

kraje z hiszpanskim
Kraje, w których używa się języka hiszpańskiego.

Język hiszpański jest jednym z najbardziej popularnych języków na świecie. To język urzędowy w 22 krajach, którym na co dzień posługuje się ponad pół miliarda ludzi (ogólnie hiszpański zna ponad półtora miliarda osób). Wykorzystywany jako język międzynarodowy w wielu instytucjach typu ONZ czy UNICEF.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że hiszpański może otwierać wiele dróg kariery oraz poznawania świata. Skąd jednak wzięła się aż tak duża popularność tego języka? Wynika to z historii. Hiszpania jako jedno z pierwszych państw europejskich rozpoczęła podboje kolonialne, rozszerzając swe granice o ziemie na nowo odkrytych kontynentach. Na podbitych ziemiach osiedlali się rodowici Hiszpanie, którzy posiadali wysoką pozycję społeczną. Z biegiem czasu również tubylcy zaczęli posługiwać się językiem swych nowych władców, a hiszpański powoli wypierał mowę tradycyjnie używaną w tych społeczeństwach. Hiszpania stała się potęgą zamorską, jej pozycja i autorytet rosły, co windowało znaczenie języka hiszpańskiego również w Europie. Te dwa czynniki były głównym powodem, dla którego hiszpański jest obecnie drugim najczęściej używanym językiem na świecie.

Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

Nauka języka hiszpańskiego jest coraz bardziej opłacalna ze względu na jego wciąż rosnącą popularność i pozycję. Liczba jego użytkowników systematycznie rośnie, a kolejne kraje decydują się na wprowadzenie go do programu nauczania.

Rola języka hiszpańskiego rośnie również w sferze biznesu. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie krajów Ameryki Łacińskiej, które coraz częściej są parterami państw europejskich. Z tego powodu znajomość języka hiszpańskiego jest ogromnym plusem w kontekście rozwoju kariery zawodowej – firmy prowadzące handel z hiszpańskojęzycznymi krajami chętnie zatrudnią osobę posługującą się biegle tą mową.

Istotną kwestią jest również możliwość pełnego poznania fascynujących kultur tych krajów. Ameryka Południowa jest regionem, gdzie nowoczesność wciąż nie wyparła ogromnej roli natury oraz wpływów starych wierzeń i kultury przodków na codzienne życie mieszkańców Panamy, Kalumbii czy Peru. Bez możliwości komunikacji z mieszkańcami tych państw w ich ojczystym języku nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć ich patrzenia na świat oraz w pełni posmakować stylu ich życia.

Czy hiszpański jest trudny?

hiszpańska dziewczynaJest to bardzo ogólne pytanie, na które ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Mimo, iż język hiszpański często kojarzy się nam z egzotyką i zupełnie inną grupą kulturową i językową, pochodzi on z tej samej rodziny języków, co niemiecki, włoski czy francuski. Wszystkie wywodzą się z języka łacińskiego. Można więc dostrzec między nimi wiele podobieństw w zakresie gramatyki oraz często słownictwa. Wymowa poszczególnych zbitek literowych również nie przysparza wielkich problemów.

Większość osób bardzo szybko uczy się podstaw języka hiszpańskiego. Nie znaczy to jednak,  że jest to język łatwy. Prawdziwe problemy zaczynają się z chwilą wchodzenia na coraz to wyższe poziomy wtajemniczenia. Należy poza tym pamiętać o tym, że w różnych rejonach Hiszpanii ludzie posługują się znacząco różniącymi się od siebie dialektami. Dotyczy to również różnych odmian hiszpańskiego, którymi posługują się mieszkańcy innych państw postkolonialnych. Nie należy jednak się zrażać!

Te uwagi dotyczą większości języków świata, a niezaprzeczalnym faktem pozostaje, że podstawy hiszpańskiego są łatwo przyswajalne, co motywuje do dalszej nauki. W dalszej części tekstu omówimy podstawy języka hiszpańskiego takie jak alfabet, podstawowe zasady czytania tekstu oraz łatwe zwroty które znać powinna każda osoba.

Hiszpański – wymowa i alfabet

Na hiszpański alfabet składa się 27 znaków, z czego 26 pochodzi z alfabetu łacińskiego. Jedynie litera Ñ nie jest spotykana w innych językach. Znajduje się ona w alfabecie po literze N, a jej odpowiednikiem jest polskie Ń. Należy również wspomnieć o literach Ch oraz Ll. Często występują one w języku hiszpańskim i są częścią alfabetu, jednak od roku 1994 nie są uważane za litery. Uwagę należy zwrócić również na litery K i W, które występują w alfabecie, jednak nie można ich spotkać w hiszpańskich słowach. Są wykorzystywane tylko w słowach pochodzenia obcego. Poniżej przedstawiony został cały alfabet wraz z nazwą danej litery oraz jej wymową.

Podstawowe zasady wymowy w języku hiszpańskim

Zasady wymowy języka hiszpańskiego nie są specjalnie trudne i dosyć łatwo jest je przyswoić. Poniżej podstawowe zasady, których należy przestrzegać wypowiadając słowa w języku hiszpańskim:

– litery b oraz v wymawia się podobnie jak polskie b;

– litera s z zasady brzmi podobnie jak w Polsce, jednak należy pamiętać że czasem nie wymawia się jej, gdy znajduje się na końcu wyrazu;

z zazwyczaj wymawia się podobnie do zbitki literowej th, jednak zbitka ta jest bezdźwięczna;

c wymawia się identycznie jak wyżej omówiony przypadek litery z, dotyczy to tylko sytuacji w której c znajduje się bezpośrednio przed samogłoskami e oraz i. Jeżeli tak nie jest, literę c wymawia się jak polskie k;

czy hiszpański jest trudnyque oraz qui brzmią jak polskie ke oraz ki;

ch jest odpowiednikiem polskiego ć;

– j brzmi jak polskie h;

g wymawia się identycznie jak polskie j w przypadku gdy znajduje się przed samogłoskami a oraz e. W pozostałych przypadkach litera g brzmi identycznie jak jej polski odpowiednik;

ñ to polskie ń;

h praktycznie nigdy nie jest wymawiane;

ü czytamy jak zwykłe u w zbitkach qüe oraz qüi;

y na końcu sylaby czytamy jako j, jeżeli wstępuje samodzielnie jako łącznik przypomina polskie i. W pozostałych przypadkach litera y przypomina polskie dź;

– rr wymawiane jest jak długie r;

– Il nie ma polskiego odpowiednika, jednak język hiszpański całe czas się zmienia i litera jest coraz częściej wymawiana jak polskie y

Nauka słówek i zwrotów z języka hiszpańskiego

Chcąc uczyć się w sposób efektywny należy pamiętać o kilku podstawowych uniwersalnych zasadach. Dotyczą one nauki wszystkich języków, jednak są na tyle ważne, że warto przypominać je przy każdej nadarzającej się okazji. Po pierwsze, bardzo istotne jest wyznaczanie sobie celów. Nie mogą one być zbyt łatwe, ale nie można również przesadzić z trudnością wyzwania. Zbyt długoterminowe plany mogą zniechęcać do systematycznej pracy. Systematycznej pracy, która jest kolejną – najważniejszą, zasadą. Najlepiej jest wyznaczyć określone dni i godziny, w których będziemy zgłębiać tajniki języka. Systematyczność jest najlepszą droga do szybkiej nauki każdego języka. Kolejną rzeczą o jaką powinniśmy zadbać ucząc się języka jest maksymalizacja kontaktu z nim. Na czym ona polega? Na nieograniczaniu się do słuchania języka tylko w czasie lekcji i wyznaczonych godzinach. W drodze do pracy niech towarzyszą nam piosenki w języku hiszpańskim, a oglądając ulubiony serial włączmy hiszpańskiego lektora.

hiszpańskie zwrotyPodstawowe zwroty w języku hiszpańskim

Na początku nauki hiszpańskiego najlepiej poznać podstawowe zwroty takie jak powitania oraz pytania z których korzystamy często i przy wielu okazjach. Oto kilka z nich.

Hiszpańskie zwroty na powitanie:

– Hola – Cześć

– Buenos noches – Dobry wieczór / Dobranoc

– Buenos dias – Dzień dobry (przed południem)

– Buenos tardes – Dzień dobry (po południu)

Hiszpańskie zwroty na pożegnanie:

– Adiós – Żegnaj / Cześć

– Hasta la vista – Do zobaczenia

Hiszpańskie prośby i podziękowania:

– Por favor – Proszę

– Gracias / Muchas gracias – Dziękuję / Bardzo dziekuję

– No hay problema – Nie ma problemu

Hiszpańskie powiedzenia przez telefon:

Diga – Halo < osoba odbierająca >

Oiga – Halo < osoba dzwoniąca >

¿Quien es? – Kto mówi?

Częste pytania i odpowiedzi w języku hiszpańskim:

 1. ¿Hablas …? – Czy mówisz po …?
 2. Sí – Tak / No – Nie / Solo un poco – Tylko trochę
 1. ¿Cómo te llamas? – Jak się nazywasz?
 2. Me llamo …, ¿y tú? – Nazywam się …, a ty? / Soy Pedro Pérez – Jestem Pedro Perez.
 1. ¿Que tál? – Jak się masz?
 2. Estoy bien – Dobrze / Estoy mal – Źle

Dane osobowe po hiszpańsku:

Datos personales – Dane osobowe

Nombre y apellidos – Imię i nazwiska

Fecha de nacimiento – Data urodzenia

Lugar de nacimiento – Miejsce urodzenia

Ciudadanía – Obywatelstwo

Nacionalidad – Narodowość

Dirección – Adres

Profesión – Zawód

Liczby po hiszpańsku od 1 do 10:

1 = uno

2 = dos

3 = tres

4 = cuatro

5 = cinco

6 = seis

7 = siete

8 = ocho

9 = nueve

10 = diez

Liczby po hiszpańsku od 11 do 19:

11 = once

12 = doce

13 = trece

14 = catorce

15 = quince

16 = dieciséis

17 = diecisiete

18 = dieciocho

19 = diecinueve

Liczby po hiszpańsku od 20 do 90:

20 = veinte

21 = veintiuno

22 = veintidós

23 = veintitrés

24 = veinticuatro

25 = veinticinco

26 = veintiséis

27 = veintisiete

28 = veintiocho

29 = veintinueve

30 = treinta

31 = treinta y uno

32 = treinta y dos

40 = cuarenta

50 = cincuenta

60 = sesenta

70 = setenta

80 = ochenta

90 = noventa

100 = cien

Liczby po hiszpańsku 100, 1000, …:

100 = cien

101 = ciento uno

200 = doscientos

300 = trescientos

400 = cuatrocientos

500 = quinientos

600 = seiscientos

700 = setecientos

800 = ochocientos

900 = novecientos

1000 = mil

2000 = dos mil

1 000 000 = un millón

2 000 000 = dos millones

1 000 000 000 = mil millones

1 000 000 000 000 = un billón

Aplikacje do nauki języka hiszpańskiego

Na szczęście nowe technologie ułatwiają naukę nowych języków. Język hiszpański jest bardzo popularny, więc na rynku istnieje wiele aplikacji ułatwiających naukę – zarówno tych płatnych jak i darmowych. Poniżej zamieszczamy krótki opis popularnych aplikacji do nauki języka hiszpańskiego.

1. Speak Express

Platforma językowa stworzona w oparciu o najnowocześniejszą wiedzą dotycząca tego, jak uczy się ludzki mózg. Wykorzystanie metody tworzenia wielokrotnych  skojarzeń znacznie przyspiesza naukę. Dodatkowym plusem są bezpłatne webinary, w których realizowana jest zasada „zanurzenia w języku”. No i nade wszystko – znakomity stosunek ceny do jakości.

2. Busuu

Busuu jest aplikacją przeznaczoną do nauki języków obcych. Wśród dostępnych języków występuje oczywiście hiszpański. Z Buusu można korzystać za darmo, jednak wszystkie swoje możliwości pokazuje ona dopiero po wykupieniu odpowiednich kursów, które nie należą do tanich. Program oferuje różnorodne ćwiczenia, które pomagają w szybszym przyswajaniu nowej wiedzy. Cena różni się w zależności od wybranego pakietu i może wynieść nawet kilkaset złotych.

3. SuperMemo

SuperMemo jest płatnym kursem online, który reklamuje się  wykorzystywanym systemem inteligentnych powtórek. System ma sprawić, że uczący się nowego języka zapamięta nawet 97 % materiału. Ceny kursów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

4. Memrise

Decydując się na korzystanie z Memrise musimy mieć świadomość, że jest to aplikacja ucząca słówek. Słowa są przedstawiane za pomocą różnych technik ułatwiających zapamiętywanie, co pomaga w efektywnej i szybkiej nauce. Plusem aplikacji jest to, że jest ona całkowicie darmowa. Może stanowić więc doskonałe uzupełnienie innych metod nauki.

5. Fiszki Fiszkoteka

Fiszkoteka to polski program oferujący, jak wskazuje nazwa, naukę za pomocą fiszek. Aplikacja cieszy się dużą popularnością i wygrała sporo nagród, również tych zagranicznych. Fiszki Fiszkoteki są niezłej jakości i pozwalają na w miarę szybkie przyswojenie nowego słownictwa. Z aplikacji można korzystać za darmo, jednak wtedy jej funkcjonalność jest mocno ograniczona. Aby w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, trzeba liczyć się z kosztem miesięcznego abonamentu wynoszącego od 10 zł. Istnieje również możliwość kupna pojedynczych kursów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *