metody nauki języków - którą wybrać

Jak uczyć się języków obcych? Metody nauki – fiszki, szkoła językowa, kursy językowe online, korepetycje

W dzisiejszych czasach raczej nie mamy dobrych wzorców dotyczących nauki języków. Już od najmłodszych lat szkolnych wpajane są nam prace domowe, przez które nabywamy niechęci do uczenia się czegokolwiek samodzielnie w domu. Sprawy nie ułatwia również fakt, iż jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Efekt? Po prostu nam się nie chce. Tymczasem rozwijanie samego siebie i zdobywanie nowej wiedzy może dawać mnóstwo satysfakcji.

Jedną z dziedzin wiedzy, którą warto przyswajać niezależnie od wieku, z pewnością są języki obce. Możliwości, które otwierają się przed ludźmi posługującymi się językami obcymi jest ogromna. Co jednak, jeżeli nasza sytuacja przypomina tą opisana powyżej? Czy są sposoby nauki języków obcych pozwalające szybko, skutecznie i przyjemnie spożytkować poświęcony na nie czas? Dzisiaj przyjrzymy się najpopularniejszym metodom nauki języków obcych, opiszemy ich wady i zalety oraz pomóc wybrać tą optymalną dla Ciebie.

  1. Szkoła językowa
  2. Fiszki
  3. Kursy językowe
  4. Korepetycje
  5. Podsumowanie

Szkoła językowa – dla kogo dobra? Zalety i wady

nauka w szkole językowejW naszym otoczeniu możemy zauważyć coraz więcej szkół językowych. W dużych miastach może być ich nawet kilkadziesiąt! Skąd wynika tak duża popularność tej formy nauki i czy świadczy to o jej skuteczności?

Coraz większa popularność szkół językowych bierze się głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, ludzie nawet w starszym wieku zaczynają dostrzegać, jak wiele daje znajomość języków obcych w praktycznie każdym aspekcie życia. To bardzo pozytywne zjawisko. Umiejętność porozumienia się w innym języku coraz częściej jest koniecznym warunkiem do stawiania kolejnych kroków na ścieżce kariery zawodowej w „świecie bez granic”. Coraz powszechniejsze stają się także zajęcia dla seniorów. Starsze osoby chcą po prostu poznać w życiu coś nowego, wyjechać na starość w inny zakątek świata lub bez problemu porozumieć się z wnukami mieszkającymi zagranicą.

Po drugie, osoby świadome znaczenia umiejętności lingwistycznych posyłają do szkół językowych również swoje dzieci. Rodzice zauważają, że w szkołach publicznych cały czas dominuje archaiczny model nauczania. Fakt, że skuteczna nauka trzydziestoosobowej grupy dzieci w ciągu 90 minut tygodniowo nie jest możliwa, staje się dla nich oczywisty. Szkoła językowa wydaje się więc idealnym uzupełnieniem kulejącej publicznej edukacji.

Skuteczność nauki w szkole językowej

Czy popularność nauki w szkołach językowych świadczy o skuteczności takiej metody? To zależy. Szkoły językowe stosują nowoczesne sposoby przekazywania wiedzy przez wyszkolonych specjalistów. W dodatku zajęcia odbywają się w małych grupach, których liczebność nie przeszkadza w nauce, a pomaga w ćwiczeniach wymagających bezpośredniej komunikacji z drugim człowiekiem.

Można jednak zauważyć, że wiele osób rezygnuje z nauki w szkole językowej już po kilku zajęciach. Dotyczy to głównie ludzi pracujących i wynika z ich bardzo złego podejścia do nauki.  Wiele osób myśli, że zajęcia w szkole językowej odbywające się raz lub dwa razy tygodniu wystarczą do opanowania języka w zadowalającym stopniu. Niestety, nie jest to prawdą. Zajęcia będą świetną podstawą, jednak wciąż wymagana będzie praca w domu – i to sporo. Nikt nie poświęci czasu lekcji na wkuwanie przez kursantów słówek w ciszy. Na pewno część materiału trzeba będzie opanować na własną rękę. Po przyjęciu tego faktu do świadomości wiele osób rezygnuje z dalszej nauki w szkole językowej, nie chcąc poświęcać na uczenie się tak wiele czasu.

Kolejnym minusem szkół językowych jest wysoki próg wejścia pod względem finansowym. Kursy są zazwyczaj drogie – ich cena musi pokryć koszt zatrudnienia pracowników, kupna materiałów oraz wynajmu lokalu. W większych miastach kurs w szkole językowej może kosztować nawet kilka tysięcy złotych! Z pewnością wiele osób nie może sobie pozwolić na taki wydatek.

Szkoła językowa – czy warto?

Podsumowując temat szkół językowych należy pokreślić, że jak każde inne rozwiązanie, posiadają one swoje plusy i minusy. W miarę efektywne metody uczenia w małych grupach oraz opieka nauczyciela są niewątpliwie ogromnymi zaletami. Nie można zapomnieć jednak o wysokich kosztach kursów oraz o tym, że sam fakt uczestnictwa w zajęciach nie nauczy nikogo języka. Do pracy wykonanej na zajęciach zawsze trzeba dołożyć dużo od siebie. Z pewnością jest to więc metoda dla osób posiadających większą ilość wolnego czasu. Dla osób zdecydowanych na tą formę nauki, ale nie potrafiących wybrać szkoły jedna rada – najlepiej popytać znajomych o opinie. Jest to najbardziej rzetelne źródło informacji.

Fiszki. Jak szybko nauczyć się słówek?

Duża część osób zna podstawy gramatyki z wcześniejszej edukacji i głównym celem ich nauki jest przyswojenie nowego słownictwa wraz z poznaniem jego zastosowania w praktycznych sytuacjach, takich jak spotkanie biznesowe czy czasowy pobyt zagranicą. Oczywiście, wciąż do takiej nauki można posłużyć się królem szkolnictwa XX wieku – słownikiem. Trzeba jednak przyznać, że są efektywniejsze sposoby nauki. Co najważniejsze, słowniki po prostu źle nam się kojarzą i mało kto czerpie radość z ich kartkowania. Jest to główny i najważniejsze argument przeciwko nim.

Fiszki tradycyjne – wciąż skuteczne?

fiszki językoweFiszki tradycyjne (ang. flashcards) są wykorzystywane od dawna i zapewne większość osób pamięta je jeszcze z czasów nauki w szkole. Są to papierowe lub kartonowe karteczki zadrukowane po obu stronach – na obu zapisane jest to samo słowo, jednak w innych językach – ojczystym oraz tym, którego chcemy się nauczyć. Zasada, na której opera się nauka to „Pytanie – odpowiedź”.

Nauka za pomocą fiszek jest szybka i w miarę efektywna. Przy wyborze odpowiednich fiszek należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Starsze fiszki zawierają tylko tłumaczeni słów. Nie jest to najlepszy sposób na naukę. Uczący się poznaje tylko suche tłumaczenia. Lepsze fiszki, oprócz tłumaczenia, zawierają również przykładowe wykorzystanie danego słowa w życiowej sytuacji, często zilustrowane stosownymi obrazkami. Dzięki temu większość osób łatwiej zapamiętuje dane słowo i umie się nim posłużyć w konkretnej sytuacji.

Decydując się na zakup fiszek tradycyjnych, należy pamiętać o wyborze uznanej firmy. Dostaniemy je w praktycznie każdej księgarni językowej.

Fiszki online – rewolucja w nauce słownictwa?

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się fiszki multimedialne dostępne na urządzeniach takich, jak komputery osobiste, smartfony i tablety. Łączą one w sobie plusy fiszek tradycyjnych i możliwości, jakie dają producentom nowe technologie. Największą innowacją, jakie wprowadzają fiszki online, jest wykorzystanie zmysłu słuchu w nauce języków. Jednym z najważniejszych etapów nauki języka jest właściwe i wystarczająco długie osłuchanie się z językiem. Fiszki online oferują podobną funkcjonalność jak ich tradycyjne odpowiedniki, jednak uczący się może odsłuchać poprawna wymowę słówka. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie. Fiszki online oferują także zróżnicowane metody nauki takie jak quizy. Czas wspomnieć o minusach fiszek online, a w zasadzie o jednym minusie. Jest to brak możliwości  nauki gramatyki. Wyklucza to fiszki z grona samodzielnych sposobów nauki języków obcych.

Przy wyborze fiszek multimedialnych należy kierować się kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest jakość nagranego dźwięku – odradzamy fiszki, w których nie ma native speakera. Drugim jest obecność aplikacji mobilnej pozwalającej na wygodne korzystanie z programu na smartfonach i tabletach pracujących pod systemem Android lub iOS. Przydatna może okazać się również funkcja ściągnięcia materiału na pamięć fizyczną urządzenia, co powoli na korzystanie z wszystkich funkcjonalności bez połączenia z Internetem. Ostatnią, najważniejszą kwestią jest jakość fiszek. Zdecydowanie lepiej jest wybrać program uznanej firmy z dużym wyborem dostępnych kursów i zapłacić więcej, niż zostać z bezużytecznym i pełnym błędów oprogramowaniem, które uruchomimy tylko raz.

Kursy językowe online – jak uczyć się języków obcych w domu?

Kursy językowe online to stosunkowo młoda metoda nauki języków obcych. Są skierowane głównie do osób nieposiadających dużej ilości wolnego czasu. Pozwalają na elastyczność w nauce – włączamy program wtedy, kiedy mamy wolna chwilę. Kursy online można opisać jako hybrydy szkół językowych z wykorzystaniem nowych technologii. Użytkownik uzyskuje dostęp do kompleksowego kursu językowego umożliwiającego zarówno naukę gramatyki, jak i słownictwa dostępnego na wielu urządzeniach. Czy kursy są więc w dzisiejszych czasach najlepszym rozwiązaniem dla większości osób chcących poznać nowy język? Co oczywiste, zależy to od kursu oraz potrzeb użytkownika.

Kursy językowe online – na co zwrócić uwagę

nauka z kursu językowegoDobry kurs online powinien oddać w ręce użytkownika te same narzędzia, które dostałby on w szkole językowej. Kurs powinien więc kompleksowo podchodzić do zagadnień językowych i oferować zróżnicowaną wiedzę ze wszystkich obszarów, czyli słownictwa, gramatyki oraz umiejętności komunikacji bezpośredniej. Jeżeli kurs nie oferuje ćwiczeń w którymkolwiek z tych zagadnień, nie powinniśmy się nim interesować.

Różne kursy podchodzą do powyższych zagadnień  w różny sposób. Szczególnie problematyczna jest kwestia komunikacji. Nie jest łatwym zadaniem zorganizowanie efektywnych ćwiczeń komunikacyjnych w sytuacji, gdy kursanci korzystają z programu w różnych miejscach oraz o innych porach. Producenci najlepszych kursów zatrudniają osoby prowadzące cykliczne webinaria, w czasie których użytkownicy mogą porozmawiać z osobą znającą język od podszewki, która oceni ich postępy i poda wskazówki odnośnie dalszej nauki.

Kolejną ważna  kwestią jest dostępność kursu na urządzeniach mobilnych. Niestety, wciąż nie jest to normą. Najlepsze kursy oferują możliwość nauki z poziomu smartfonu lub tabletu, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne. Możliwość przerobienia lekcji w drodze do pracy jest bardzo dużym plusem najlepszych kursów językowych online.

Warto wspomnieć również o tym, że coraz więcej kursów oferuje naukę wykorzystującą najnowsze odkrycia w dziedzinie badania skuteczności przyswajania wiedzy. Ćwiczenia nieopierające się na ciągłym wkuwaniu nowych słów, za to angażujące jak największą ilość zmysłów, a także wiążące zapamiętane frazy z określoną sytuacją pozwalają na o wiele szybszą oraz przyjemniejsza naukę. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, na czy polegają poszczególne fragmenty kursu  i czy znajdziemy w nim to, na czym nam zalaży.

Ceny kursów językowych

Podsumowując, kursy językowe online są bardzo dobrym wyborem, jeżeli chcemy nauczyć nowego języka w miarę szybkim tempie, nie mając przy tym czasu na uczestnictwo  w zajęciach prowadzonych przez szkołę językową. Do ich największych zalet należą elastyczność w kwestii czasu oraz kompleksowe podejście do przedstawianych zagadnień.

Należy pamiętać, że ceny poszczególnych kursów różnią się od siebie w znaczący sposób. Cena nie może być głównym wyznacznikiem jakości kursu. Część starszych, często nieprzystosowanych do dzisiejszych wymagań  kursów ma ceny wywindowane w górę z uwagi na pozycję, jaką obecnie zajmują na rynku. Z drugiej strony wiele nowych i innowacyjnych rozwiązań wciąż walczących o uwagę nowych klientów można nabyć za stosunkowo niewielkie pieniądze. Najważniejsze jest, aby uważnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku i świadomie wybrać tą najkorzystniejszą w stosunku jakość/cena. Przed kupnem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz znajomych, którzy są najlepszym i najbardziej pewnym źródłem informacji.

Korepetycje

Kolejnym sposobem nauki języka obcego, od wielu lat szczególnie popularnym wśród młodzieży, są indywidualne korepetycje. Najczęściej odbywają się one w mieszkaniu korepetytora.

Chociaż ten sposób nauki jest coraz mniej popularny, należy go rozważyć. Jego zdecydowanie największym plusem jest fakt, że zajęcia prowadzone są w cztery oczy z korepetytorem. Pozwala to mu na skupieniu całej uwagi na postępach jednego ucznia oraz otwiera drogę do modyfikacji  stosowanych ćwiczeń. Jeżeli masz problemy z jednym działem wiedzy, nie ma żadnego problemu w tym, aby poświęcić mu więcej czasu lub wytłumaczyć w inny sposób, niż korepetytor początkowo uważał za wystarczający.

Kolejną zaleta korepetycji z języka obcego jest osłuchanie się z językiem oraz ciągła praca w trybie rozmowy. Książki i słowniki mogą nauczyć gramatyki i słownictwa, jednak nic nie zastąpi prawdziwej konwersacji. Umiejętność prowadzenia dialogu jest przecież głównym powodem, dla którego podejmujemy się nauki języka. Najlepiej, jeżeli korepetytor jest native speakerem. Nauczy nas on odstępstw od formalnej gramatyki stosowanych w codziennych sytuacjach oraz zwróci uwagę na w stu procentach poprawnej wymowie. Mamy również pewność, że po nauczeniu się swobodnego wyrażania swego zdania w rozmowie z nim, podobne efekty osiągniemy dyskutując z obcokrajowcami posługującymi się danym językiem.

Korepetycje nie są jednak bez wad. Najważniejszą, która przychodzi na myśl każdemu, kto ich próbował, jest cena. Zazwyczaj płaci się za godzinę spotkania i nie są to małe kwoty. Oczywiście, różni korepetytorzy ustanawiają inne stawki, jednak native speakerzy w dużych miastach mogą liczyć sobie nawet po kilkaset złotych za kilkadziesiąt minut rozmowy. Z pewnością nie każdego stać na taki wydatek.

Jak uczyć się języków? Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele sposobów nauki języków obcych. Każdy ma swoje wady i zalety. Przyszły uczeń powinien rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji, mając na uwadze własne oczekiwania oraz ilość wolnego czasu jakim dysponuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *