fiszkoteka recenzja

Fiszkoteka – opinie. Fiszki online – co to jest i czy to dobra metoda nauki?

Nie wszyscy czują się mocni w nauce języków obcych. Chociaż znamy korzyści płynące ze ich znajomości, to wielu z nas wciąż czuje niechęć przed podjęciem działania i zapisaniem się na kurs językowy. Często wynika to ze złych skojarzeń wyniesionych z czasów, kiedy języków obcych uczono się w szkołach. Tymczasem nauka nowych słówek i gramatyki wcale nie musi być nudna. Istnieje coraz więcej sposobów na efektywne poszerzanie swojej wiedzy. Część z nich możesz wykorzystać w domowym zaciszu, bez potrzeby wychodzenia z domu. Jednym z nich są fiszki. W artykule przyjrzymy się serwisowi Fiszkoteka.pl – jednemu z wiodących na polskim rynku portali oferujących fiszki online. Zastanowimy się także, czy taka metoda nauki się sprawdza.

 1. Co to jest fiszka? Czy fiszki są skuteczne i nauczą nas wymowy?
 2. Jak działa Fiszkoteka? Tryby nauki i ćwiczenia
 3. Na jakich urządzeniach można korzystać z Fiszkoteki?
 4. Czym fiszki z Fiszkoteki różnią się od konkurencji?
 5. Dostępne języki i kursy
 6. Opinie o Fiszkotece. Czy warto ją kupić?

Co to jest fiszka? Czy fiszki są skuteczne i nauczą nas wymowy?

fiszkiNauka za pomocą fiszek nie jest niczym nowym. Fiszki są to po prostu papierowe karteczki, na których po obu stronach napisane jest to samo słowo – z jednej strony słowo w języku ojczystym, a na drugiej w języku, którego chcemy się nauczyć. Plus nauki przy pomocy fiszek polega na szybkim sprawdzeniu naszej wiedzy oraz brak możliwości „przypadkowego” zerknięcia na prawidłowe tłumaczenie, jak ma to miejsce np. w przypadku słowników. Przyswajanie wiedzy na zasadzie „szybkie pytanie – szybka odpowiedź” jest efektywne i nie nudzi.

Głównym minusem fiszek tradycyjnych jest ich prostota. Zazwyczaj zawierają tylko przetłumaczone słowo, jednak nie pokazują, w jaki sposób można je użyć w życiowej sytuacji oraz nie uczą gramatyki. Nowoczesne fiszki (zwłaszcza multimedialne), oprócz prostego tłumaczenia, przedstawiają również przykładowe zastosowanie słowa w zdaniu, dzięki czemu uczymy się również całych wyrażeń. Innym wyznacznikiem dobrej jakości fiszki jest wykorzystanie obrazka, co stymuluje nasz mózg do pracy za pomocą wizualizacji.

Nowoczesne technologie otworzyły nowe możliwości w wielu dziedzinach nauczania. Dotyczy to również języków obcych. W przypadku fiszek, wejście do życia codziennego urządzeń takich, jak komputery czy smartfony pozwoliło na uruchomienie podczas nauki kolejnego zmysłu – słuchu. Platformy z fiszkami coraz częściej wykorzystują nagrany głos lektora, dzięki czemu uczący się poznaje również poprawną wymowę słowa wraz z pożądanym akcentem. „Osłuchanie” języka jest niezwykle ważne i wykorzystanie dźwięku jest wielkim plusem nowoczesnych fiszek.

Jak działa Fiszkoteka? Tryby nauki i ćwiczenia

Fiszkotekę najłatwiej opisać jako platformę składającą się z tysięcy fiszek. Jest to jeden z najpopularniejszych w Polsce zbiorów tego typu. Platforma dostępna jest na komputerach osobistych oraz urządzeniach przenośnych. Nie jest to nowy czy innowacyjny system, gdyż fiszki jako metoda nauki znane były już od dawna.

Nauka z Fiszkoteką opiera się na:

 • fiszkach, które odpowiadają opisowi przedstawionemu powyżej. Do ich nauki wykorzystywany jest system Learnbox;
 • lekcjach, czyli tematycznych zbiorach fiszek. W zależności od obszerności dziedziny, lekcja może składać się z od kilku do nawet kilkuset fiszek;
 • kursach składających się z kilku lekcji. Kursy odpowiadają powszechnie przyjętym poziomom znajomości języka obcego, np. A2, B1 itp.

Fiszkoteka oferuje naukę w dwóch trybach – treningowym i nauki. Pierwszy z nich służy wstępnemu przyswojeniu słownictwa. System nie będzie reagował na twoje poczynania, nie otrzymasz więc np. powiadomień na temat powtórek. W trybie treningowym można korzystać ze wszystkich ćwiczeń oferowanych na platformie. Z kolei tryb nauki ma na celu zweryfikowanie wiedzy uczącej się osoby. System sprawdza przyswojenie poszczególnych słów i ustala terminy powtórek na bazie uzyskanych przez nas wyników.

Platforma Fiszkoteka oferuje następujące ćwiczenia:

 • Przeglądanie – szybkie zapoznanie się z materiałem;
 • Przeglądanie aktywne – pobieżne zapoznanie się z zasadami ortograficznymi;
 • Quiz – jeden ze sposobów na poznanie nowych słów. Uczący musi wybrać jedną z kilku wyświetlonych odpowiedzi;
 • Wiem / nie wiem – ćwiczenie polegające na tradycyjnej nauce za pomocą fiszek;
 • Wpisywanie – pomaga utrwalić pisownię poznanych słów.

Na jakich urządzeniach można korzystać z Fiszkoteki?

Fiszkoteka jest platformą multimedialną, dostęp do której można uzyskać na wielu urządzeniach. Początkowo była dostępna tylko z poziomu przeglądarki internetowej, więc najwygodniej korzystało się z niej na  komputerach osobistych. W ostatnim czasie Fiszkoteka wydała własną aplikację na urządzenia mobilne. Jest ona dostępna na systemach Android oraz iOS. Jest to wygodna forma, dzięki której uczyć się można praktycznie wszędzie za pomocą telefonu lub tabletu.

Czym fiszki z Fiszkoteki różnią się od konkurencji?

Zalety

Fiszki od Fiszkoteki wyróżniają się knauka z fiszekilkoma elementami. Po pierwsze, platforma zawiera nagraną wymowę każdego ze słówek. Niestety, wciąż nie jest to powszechnie przyjęta praktyka i wielu z konkurentów nie posiada tego rozwiązania. Tłumaczenia nie są jednak idealne – przedstawiona wymowa nie zawiera wypowiedzi native speakera, co należy uznać za spory minus. Po drugie, z racji  przyjętej formuły platformy multimedialnej nie istnieje problem przechowywania ogromnej ilości papierowych karteczek, który występuje przy tradycyjnych fiszkach.

Asem w rękawie Fiszkoteki jest jednak specjalny system powtórek przyswajanego materiału. W większości przypadków uczący się muszą sami zapamiętać, którego dnia należy wrócić do wcześniej przepracowanego materiału. W Fiszkotece nie mamy tego problemu – urządzenie, na którym mamy zainstalowany program, samo przypomni nam o tym, jakie słowa musimy utrwalić. Twórcy platformy postanowili wprowadzić model powtórek opracowany przez Sebastiana Leitnera. System ten jest polecany przez większość ekspertów od efektywnego nauczania.

Fiszkoteka posiada również funkcję zapamiętującą, które słowa przysparzają nam największy problem. Zapisywane są w oddzielnej zakładce.

Wady

Gwoli rzetelności należy również wspomnieć o wadach platformy. Po pierwsze, nagrany głos nie należy do native speakera. Osoby uczące się nie poznają więc w stu procentach prawidłowej wymowy i rozmieszczenia akcentów. Same fiszki również nie prezentują bardzo wysokiego poziomu wykonania. Pod tym względem z pewnością najlepiej prezentują się fiszki przeznaczone dla początkujących. Widać, że Fiszkoteka przyłożyła starań w celu zdobycia tej grupy klientów. Niestety, słówka na bardziej zaawansowanych poziomach pozostawiają wiele do życzenia – zdarzają się słowa nietematyczne lub niedopasowa

Dostępne języki i kursy

Fiszkoteka oferuje fiszki uczące aż kilkudziesięciu języków. To dużo. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie języki są dopracowane w równym stopniu. Powyżej tysiąca lekcji nauczymy się tylko przy wyborze następujących języków:

 • angielski
 • niemiecki
 • hiszpański
 • francuski
 • rosyjski
 • włoski
 • norweski
 • łaciński
 • japoński

W ofercie Fiszkoteki znaleźć można również wiele pojedynczych kursów. Jak zostało wspomniane powyżej, najciekawsze i najbardziej dopracowane są kursy dla początkujących.

Fiszkoteka – konto premium, megapacki, kursy. Czy warto?

nauka z telefonu

Nauka w darmowej wersji Fiszkoteki może być mniej efektywna przez wszelkiego rodzaju ograniczenia względem konta premium. Niestety, wykupienie kursu lub megapacku również nie powoduje przejścia na konto premium i trzeba je zakupić oddzielnie w formie abonamentu.

Konto premium Fiszkoteki dodaje do naszego konta wiele funkcji lub rozszerza już obecne. Tak jest na przykład z lektorem. W wersji podstawowej limit dźwięków wynosi dwadzieścia na dzień. Nie jest to duża liczba. Konto premium odblokowuje nieograniczony dostęp do strefy audio. Wykupując subskrypcję, można liczyć również na dostęp do trzech dowolnie wybranych kursów oraz tworzenie własnych fiszek. Wszystkie materiały można również pobrać w przyjaznych formatach na fizyczne nośniki pamięci. Ograniczenia wersji podstawowej dotyczą także Systemu Powtórek Fiszkoteki. Uczący może przechować w nim jednocześnie tylko 500 słów. Wersja premium usuwa tą granicę. Ostatnim, ważnym ograniczeniem jest obecność reklam. Nie jest to niczym nowym, reklamy pojawiają w większości darmowych aplikacji, jednak nie można ukrywać, że znacznie obniżają one przyjemność płynącą z nauki.

Fiszkoteka – cena

Cena konta Premium Fiszkoteki zaczyna się od 89 złotych za trzy miesiące dostępu do platformy. Za wykupiony dostęp przez rok trzeba liczyć się z wydatkiem 139 złotych, natomiast dwuletni abonament wynosi 199 złotych. Trzeba pamiętać, że Fiszkoteka często uruchamia specjalne akcje promocyjne, w czasie których możesz liczyć na spore rabaty.

W Fiszkotece można również wykupić pojedyncze kursy. Ich ceny są różne, jednak zazwyczaj oscylują  w granicach pięćdziesięciu złotych.

Opinie o Fiszkotece. Czy warto ją kupić?

Fiszkoteka jest ciekawą platformą do nauki języków obcych za pomocą fiszek. Pozostaje ona najpopularniejszym tego typu produktem w Polsce – korzystają z niej zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa, szkoły i inne instytucje publiczne. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być w pełni uzasadnione. Duży wybór dostępnych języków, zróżnicowane tryby nauki, System Powtórek oraz darmowa wersja przemawiają na korzyść Fiszkoteki. Jednak główne wady platformy dostrzec można dopiero po zaczęciu korzystania z niej. Nie najlepiej skonstruowane fiszki dla osób na wyższym poziomie zaawansowania niż początkujący, brak nagrań native speakerów oraz uboga wersja darmowa nie pozwalają nazwać Fiszkoteki produktem bez wad. Przed ewentualnym kupnem należy poważnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

1 komentarz

 1. Podoba mi się w aplikacji oszczędność czasu. Wszystko jest już przygotowane. Różne poziomy nauki. Na początku wymyśliłem, że przerobię 1500 czytanek, ale szkoda czasu na to wypisywanie słówek. Tutaj kursy są poukładane poziomami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *