Kurs Duolingo

Wszystko o platformie do nauki języków Duolingo. Poznaj opinie i to, jak działa

Nauka języków obcych jest w dzisiejszych czasach coraz ważniejsza. Normą jest, że znajomość jednego języka obcego jest niezbędnym minimum do odniesienia sukcesu w karierze. Jednak w coraz większej liczbie branż jeden język to stanowczo za mało i już na etapie rozpoczęcia pracy wymagana jest znajomość co najmniej dwóch języków obcych. Dużo osób uczy się języków w celu rozwijania swojej pasji oraz podróżowania. Nic dziwnego, że popyt na kursy językowe oraz aplikacje umożliwiające naukę języków ciągle rośnie. W związku z tym w okresie kilku ostatnich lat na rynku pojawiło się wiele nowych platform online służących do nauki języków obcych. Jednym z pierwszych takich serwisów, bo mającym premierę w 2011 roku jest Duolingo, który ocenimy w tej recenzji.

  1. Czym jest Duolingo?
  2. Jak działa Duolingo – gra czy nauka?
  3. Jak wygląda lekcja w Duolingo?
  4. Efekty korzystania z Duolingo
  5. Cena Duolingo – czym jest Duolingo Plus?
  6. Duolingo na urządzenia mobilne
  7. Opinie o Duolingo
  8. Ocena Duolingo. Czy z Duolingo można skutecznie nauczyć się języków obcych?

Czym jest Duolingo?

Opinie o DuolingoDuolingo jest jedną z pierwszych stron oferujących możliwość nauki języków obcych online. Serwis powstał w 2011 roku i od tego czasu stał się najpopularniejszym tego typu serwisem na świecie. Z Duolingo korzysta ponad trzysta milionów (!) aktywnych użytkowników, którzy rozwiązują oszałamiającą liczbę siedmiu miliardów ćwiczeń miesięcznie.

Duolingo oferuje naukę wielu języków. Można tam znaleźć najpopularniejsze kursy takie jak hiszpański, niemiecki czy angielski, ale istnieje też możliwość wyboru Esperanto lub Suahili. Niestety, polska wersja usługi umożliwia wyłącznie naukę języka angielskiego. Aby uczyć się innych języków, trzeba uruchomić platformę w angielskiej wersji językowej.

Kursy językowe dzielą na się na dwa poziomy. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z danym językiem. Z drugiego korzystają bardziej zaawansowani użytkownicy.

Platforma służy głównie nauce dużej ilości nowych słówek oraz sposobom ich wykorzystania w zdaniach. Niestety, korzystając z Duolingo nie nauczysz się gramatyki, a prowadzenie konwersacji z pewnością nie będzie płynne.

Duolingo za swój symbol obrało animowana sowę – symbol wiedzy i nauki. Sympatyczny zwierzak towarzyszy uczącemu się praktycznie przez cały czas, przedstawiając mu nowe zadania, statystyki nauki oraz motywując do dalszej pracy.

Twórca Duolingo – Luis von Ahn

Pomysłodawcą całego projektu jest Luis von Ahn. Urodzony w Gwatemali informatyk znany jest szerszej publiczności jako wynalazca systemów CAPTCHA oraz reCAPTCHA. Oprócz tych technologii stworzył właśnie Duolingo, które ma być wypełnieniem jego misji efektywnego i ciekawego systemu edukacji.

Jak działa Duolingo – gra czy nauka?

To, czym Duolingo wybiło się na tle konkurencji oraz zdobyło swoją niekwestionowaną popularność jest specyficzna forma przekazywania wiedzy. Sposób działania Duolingo najłatwiej jest porównać do gry edukacyjnej. Ma to za zadanie jak najskuteczniej ograniczyć nudę zawsze występującą w procesie nauki. Większość kursów jest cały czas tworzona przez społeczność Duolingo. Osoba, która w trakcie nauki zauważyła błąd po prostu go zgłasza, a zajmuje się nim administracja. Dzięki temu kursy są nieprzerwanie ulepszane, a ich ilość ciągle rośnie.

Głównym celem twórców platformy jest zminimalizowanie często występujących przy klasycznej nauce nudy oraz zniecierpliwienia. Nauka na Duolingo ma według założeń odbywać się automatycznie podczas wykonywania ćwiczeń przypominających grę, która dostarczać głównie zabawy oraz chęci włączenia kolejnego ćwiczenia. W tym celu Duolingo wprowadziło rozbudowany system punktów doświadczenia, własnych wirtualnych monet oraz osiągnięć. Platforma premiuje również codzienne rozwiązywanie zadań za pomocą prostego systemu – im więcej dni z rzędu korzystamy z Duolingo, tym większą ilość punktów otrzymamy za dobrze wykonane zadania. Twórcy Duolingo zdają sobie sprawę, że tym co najbardziej motywuje większość ludzi do działania jest rywalizacja. W serwisie można tworzyć własne grupy znajomych, których wyniki możesz porównać ze swoimi. Tworzy to wewnętrzne rankingi postępów.

Jak wygląda lekcja w Duolingo?

Efekty DuolingoNauka na platformie Duolingo polega na wykonywaniu krótkich, często kilkuminutowych ćwiczeń dziennie. Zazwyczaj odbywają się one według stałego scenariusza – najpierw nauka nowych słówek , a potem przedstawienie najczęstszych sposobów ich wykorzystania w życiowych sytuacjach. Ćwiczenia są w miarę proste, a do ich stworzenia wykorzystano między innymi specjale obrazki oraz nagrania dźwiękowe, co ma na celu uruchomić wiele zmysłów podczas przyswajania materiału.

Innym charakterystycznym elementem Duolingo, który przybliża ją do gry jest ograniczona liczba błędów, jakie można popełnić w trakcie wykonywania ćwiczenia. W każdej sesji użytkownik ma do wykorzystania 3 „życia”, z których traci jedno za każdym razem gdy popełni błąd. Z kolei dobre odpowiedzi dodają na konto dodatkowe punkty.

Efekty korzystania z Duolingo

Według twórców przejście całego kursu danego języka na Duolingo zapewni przyswojenie dużej ilości słownictwa oraz umiejętność jego wykorzystania w codziennych sytuacjach. Jak jednak wygląda rzeczywistość? Opinie na różnego rodzaju forach jasno pokazują, że użytkownicy rzeczywiście są zadowoleni z ilości słownictwa, które poznali w czasie kursu. Nie można jednak tego powiedzieć o umiejętności korzystania z niego na co dzień.

Cena Duolingo – czym jest Duolingo Plus?

Duolingo - czy warto

Przez bardzo długi czas Duolingo reklamowane było jako jedyna tak mocno rozbudowana platforma do nauki języków obcych, która jest dostępna całkowicie za darmo. To właśnie darmowy dostęp co wszystkich elementów kursu zbudował pozycje Duolingo jako największego gracza w swojej branży. Jednak od niedawna twórcy postanowili wprowadzić drugi wariant swojego produktu, który został nazwany Duolingo Plus.

Duolingo Plus – co to?

Duoling Plus jest płatną wersją podstawowej platformy. Jej pojawienie się na rynku wywołało krytyczne opinie. Był to rezultat poprzednich zapewnień twórców Duolingo, według których ich serwis nigdy nie będzie płatny, ponieważ dostęp do wiedzy zawsze powinien być darmowy. Skąd ta nagła zmiana myślenia i podejścia biznesowego? Czy ta zmiana mocno uderzyła w osoby korzystające z bezpłatnej wersji? Opłata za wersję Plus wynosi niecałe pięćdziesiąt złotych miesięcznie – nie jest to mała  kwota, mając na uwadze funkcje, jakie dodaje przejście na edycję premium. Wykupienie dostępu do Duolingo Plus przynosi dwie korzyści – z ekranów subskrybentów znikną reklamy oraz wesprą oni cały projekt Duolingo. I właśnie w ten sposób o płatności myślą twórcy – nie jest to zakup dodatkowych kursów lub ukrytych opcji, a raczej forma wsparcia w prowadzeniu tego ogólnodostępnego projektu.

Duolingo na urządzenia mobilne

Duolingo, podobnie jak większość kursów językowych online, oferuje dostęp do platformy nie tylko z poziomu komputera desktopowego, ale również urządzeń mobilnych. Z Duolingo można korzystać na urządzeniach pracujących na systemach Android oraz iOS. Jest to duży plus. Z uwagi na krótki czas trwania jednej lekcji nic nie stoi na przeszkodzie, aby przerobić ja całą w trakcie drogi do pracy lub szkoły.

Opinie o Duolingo

W celu weryfikacji efektywności platformy Duolingo szukaliśmy wiarygodnych opinii na jej temat na forach oraz blogach. Wybraliśmy opinię, która według nas jest najbardziej obiektywna oraz pokrywa się co do oceny serwisu z większością użytkowników udzielających się na różnego rodzaju portalach.

Jan, 32 lata: Jestem z dziwnego pokolenia, które praktycznie od dziecka wiedziało o tym, że warto uczyć się języków, szczególnie angielskiego. Mimo to w czasach, kiedy chodziłem do szkoły, zajęcia tam prowadzone stały na poziomie nieporównywalnie niższym od tych oferowanych dzisiaj. Właśnie dlatego poziom mojego angielskiego był bardzo słaby. Nie przeszkadzało mi to do momentu, w którym potrzebowałem mieć wyższy poziom aby uzyskać awans w firmie, w której pracuję. Najpierw zapisałem się do szkoły językowej, jednak szybko zrezygnowałem. Wyniki były, jednak nie miałem czasu na to, żeby regularnie przychodzić na zajęcia, które odbywały się o z góry oznaczonych godzinach. Postanowiłem uczyć się sam w domu i postawiłem na Duolingo, z którego korzysta też mój syn w szkole. O dziwo zajęcia były naprawdę ciekawe! Lekcje są krótkie, często przerabiałem je np. czekając w kolejce. Przez kilka miesięcy nie opuściłem nauki nawet na jeden dzień przygotowując się do egzaminu językowego na poziomie B1. Czułem się naprawdę mocny – opanowałem dużo słownictwa i konstrukcji zdaniowych. Niestety, sam egzamin mocno mnie zaskoczył. Oprócz znajomości słówek i konstrukcji zdaniowych duży nacisk nałożony był na gramatykę oraz rozumienie mówionych dialogów. Oczywiście nie zdałem testu. Czy mogę polecić Duolingo? Do nauki słówek na pewno tak, jednak można zapomnieć o całościowej nauce języka. Następnym razem popracuję nad gramatyką i słuchaniem i na pewno zdam kurs.

Ocena Duolingo. Czy z Duolingo można skutecznie nauczyć się języków obcych?

Jest to trudne pytanie, a odpowiedź zależy od tego, co rozumiemy przez skuteczną naukę języka obcego. Z pewnością ukończenie kursu Duolingo bardzo mocno poszerzy zasób słownictwa ucznia, szczególnie początkującego.  Do innych plusów platformy należy z pewnością sposób, w jaki została zbudowana oraz idea jaka jej przyświeca. Wykorzystanie systemu motywacji podobnego do wykorzystywanego w grach jest świetnym pomysłem i  zabija typową dla podobnych serwisów rutynę. Twórców należy również pochwalić za samą myśl jaka przyświeca projektowi, czyli darmowe dzielenie się wiedzą.

Duolingo nie jest jednak kursem bez wad. Z pewnością nie jest to kurs oferujący całościową naukę języka obcego. Gramatyka jest potraktowana po macoszemu, podobnie jest ze słuchaniem. Niestety, ucząc się z Duolingo nie nabędziesz tych umiejętności. Przyczepić się można również do poziomu trudności zadań. Bardzo widoczne jest, że są one skierowana do osób początkujących. Jeżeli język obcy masz już opanowany na poziomie B1, szlifowanie go z Duolingo nie ma większego sensu.

Podsumowując, Duolingo jest niezłą platformą skierowaną głównie do osób poczatkujących, dla których najważniejsze są nauka słówek oraz podstawowych zasad gramatycznych. Jeżeli jednak masz inne priorytety w swojej nauce, istnieją lepsze kursy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *